TE Connectivity HSA256R8J, 6.8 Ω 25 W Wirewound Chassis Mount Resistor ±5 %
RS Stock No.: 807-7187Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: HSA256R8J
brand-logo
View all in Chassis Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
6.8Ω
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
25W
Series
HSA25
Packaging
Tray
Package/Case
Aluminium
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
+50 ppm/°C
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
51mm
Pin Count
2
Overall Height
15mm
Overall Width
28mm
Standards/Approvals
RoHS
Country of Origin
India
Product details
25W Aluminium housed wirewound resistor, HSA Series
Braking resistor
Balancing resistor
Capacitor charging & discharging
Crowbar
Filter
Electrical Machinery general use
Click here to find out more
You may be interested in
RS PRO, 6.8 Ω 25 W Wirewound Chassis Mount Resistor ±5 %
AED 20.391Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
Stock information temporarily unavailable.
AED 24.34
AED 24.34 Each (ex VAT)
AED 25.56
AED 25.56 Each (inc. VAT)
Select packaging type
AED 24.34 Each (ex VAT)
AED 25.56 Each (inc. VAT)
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Resistance
6.8Ω
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
25W
Series
HSA25
Packaging
Tray
Package/Case
Aluminium
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
+50 ppm/°C
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
51mm
Pin Count
2
Overall Height
15mm
Overall Width
28mm
Standards/Approvals
RoHS
Country of Origin
India
Product details
Braking resistor
Balancing resistor
Crowbar
Filter