TE Connectivity HSC200R10J, 100 mΩ 200 W Wirewound Chassis Mount Resistor ±5 %
RS Stock No.: 164-3724Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: HSC200R10J
brand-logo
View all in Chassis Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
100mΩ
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
200W
Series
HSC200
Packaging
Tray
Package/Case
Aluminium
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
+50 ppm/°C
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Stud
Overall Length
143mm
Maximum Operating Temperature
250°C
Overall Height
42mm
Overall Width
73mm
Standards/Approvals
RoHS
Country of Origin
India
Product details
200W Aluminium housed wirewound resistor, HSA Series
Braking resistor
Balancing resistor
Capacitor charging & discharging
Crowbar
Filter
Electrical Machinery general use
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
AED 350.42
AED 175.212 Each (In a Box of 2) (ex VAT)
AED 367.94
AED 183.973 Each (In a Box of 2) (inc. VAT)
Specifications
Resistance
100mΩ
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
200W
Series
HSC200
Packaging
Tray
Package/Case
Aluminium
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
+50 ppm/°C
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Stud
Overall Length
143mm
Maximum Operating Temperature
250°C
Overall Height
42mm
Overall Width
73mm
Standards/Approvals
RoHS
Country of Origin
India
Product details