TE Connectivity RN73 75 Ω, 0805 Thin Film Surface Mount Resistor ±0.1 % 0.1 W - RN73C2A75RB
RS Stock No.: 161-4933Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: RN73C2A75RB
Resistance
75Ω
Tolerance
±0.1 %
Power Rating
0.1W
Voltage
100V
Temperature Coefficient
-10 ppm/°C, +10 ppm/°C
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Length
2mm
Height
0.55mm
Width
1.25mm
Product details
RN0805 SMT 5.1Ω to 9.76kΩ
AED 1,979.50
AED 1.98 Each (On a Reel of 1000) (ex VAT)
AED 2,078.48
AED 2.079 Each (On a Reel of 1000) (inc. VAT)
QuantityUnit pricePer Reel
1000 - 1000AED 1.98AED 1,979.50
2000+AED 1.926AED 1,926.00
Specifications
Resistance
75Ω
Tolerance
±0.1 %
Power Rating
0.1W
Voltage
100V
Temperature Coefficient
-10 ppm/°C, +10 ppm/°C
Automotive Standard
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Length
2mm
Height
0.55mm
Standards/Approvals
Width
1.25mm
Product details
RN0805 SMT 5.1Ω to 9.76kΩ