TE Connectivity TE1200B33RJ, 33 Ω 1.2 kW Wirewound High Power Resistor ±5 %
RS Stock No.: 224-0112Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: TE1200B33RJ
brand-logo
View all in Chassis Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
33Ω
Product Type
High Power Resistor
Power Rating
1.2kW
Series
TE
Packaging
Box
Package/Case
Tubular
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
±440 ppm/°C
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
465mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
155°C
Overall Height
119mm
Overall Width
60mm
Standards/Approvals
No
Country of Origin
Thailand
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
AED 2,783.87
AED 556.774 Each (In a Box of 5) (ex VAT)
AED 2,923.06
AED 584.613 Each (In a Box of 5) (inc. VAT)
Specifications
Resistance
33Ω
Product Type
High Power Resistor
Power Rating
1.2kW
Series
TE
Packaging
Box
Package/Case
Tubular
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
±440 ppm/°C
Automotive Standard
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
465mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
155°C
Overall Height
119mm
Overall Width
60mm