TE Connectivity TE600B220RJ, 220 Ω 600 W Wirewound High Power Resistor ±5 %
RS Stock No.: 224-0154Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: TE600B220RJ
brand-logo
View all in Chassis Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
220Ω
Product Type
High Power Resistor
Power Rating
600W
Series
TE
Packaging
Box
Package/Case
Tubular
Temperature Coefficient
±440 ppm/°C
Tolerance
±5 %
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
389mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
155°C
Overall Width
40mm
Standards/Approvals
No
Overall Height
81mm
Country of Origin
Thailand
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
AED 2,905.05
AED 290.505 Each (In a Box of 10) (ex VAT)
AED 3,050.30
AED 305.03 Each (In a Box of 10) (inc. VAT)
Specifications
Resistance
220Ω
Product Type
High Power Resistor
Power Rating
600W
Series
TE
Packaging
Box
Package/Case
Tubular
Temperature Coefficient
±440 ppm/°C
Tolerance
±5 %
Automotive Standard
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
389mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
155°C
Overall Width
40mm
Standards/Approvals
Overall Height
81mm