Texas Instruments SN74F74N Dual D Type Flip Flop IC, 14-Pin PDIP
RS Stock No.: 145-0015Brand: Texas InstrumentsManufacturers Part No.: SN74F74N
brand-logo
View all in Flip Flop ICs
Technical Document
Specifications
Logic Family
F
Logic Function
D Type
Input Type
Single Ended
Output Signal Type
Differential
Triggering Type
Positive Edge
Polarity
Inverting, Non-Inverting
Mounting Type
Through Hole
Package Type
PDIP
Pin Count
14
Set/Reset
Yes
Number of Elements per Chip
2
Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL
8 ns @ 5 V
Maximum Operating Supply Voltage
5.5 V
Dimensions
19.3 x 6.35 x 4.57mm
Maximum Operating Temperature
+70 °C
Propagation Delay Test Condition
50pF
Length
19.3mm
Height
4.57mm
Width
6.35mm
Minimum Operating Temperature
0 °C
Minimum Operating Supply Voltage
4.5 V
Country of Origin
Malaysia
Product details
74F Family, Texas Instruments
Fast Bipolar logic
Operating Voltage: 4.5 to 5.5
Compatibility: Input TTL, Output TTL
74F Family
Click here to find out more
You may be interested in
View all in Flip Flop ICs
Stock information temporarily unavailable.
AED 48.15
AED 1.926 Each (In a Tube of 25) (ex VAT)
AED 50.56
AED 2.022 Each (In a Tube of 25) (inc. VAT)
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Logic Family
F
Logic Function
D Type
Input Type
Single Ended
Output Signal Type
Differential
Triggering Type
Positive Edge
Polarity
Inverting, Non-Inverting
Mounting Type
Through Hole
Package Type
PDIP
Pin Count
14
Set/Reset
Yes
Number of Elements per Chip
2
8 ns @ 5 V
5.5 V
Dimensions
19.3 x 6.35 x 4.57mm
Maximum Operating Temperature
+70 °C
50pF
Length
19.3mm
Height
4.57mm
Width
6.35mm
Minimum Operating Temperature
0 °C
4.5 V
Country of Origin
Malaysia
Product details
74F Family, Texas Instruments
Fast Bipolar logic
Operating Voltage: 4.5 to 5.5
74F Family