Texas Instruments TL5001CP, PWM Controller, 40 V, 500 kHz 8-Pin, PDIP
RS Stock No.: 162-4341Brand: Texas InstrumentsManufacturers Part No.: TL5001CP
brand-logo
View all in PWM
Technical Document
Specifications
Maximum Switching Frequency
500 kHz
Maximum Supply Current
2.1 mA
Output Voltage
1 to 50 V
Output Current
3 A
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Package Type
PDIP
Pin Count
8
Dimensions
9.81 x 6.35 x 4.57mm
Length
9.81mm
Width
6.35mm
Height
4.57mm
Minimum Operating Temperature
-20 °C
Maximum Operating Temperature
+85 °C
Maximum Operating Supply Voltage
40 V
Product details
DC/DC Buck/Boost, Inverting Controllers (External Switch), Texas Instruments
DC/DC Controllers (External Switch), Texas Instruments
Click here to find out more
View all in PWM
Stock information temporarily unavailable.
AED 379.85
AED 7.597 Each (In a Tube of 50) (ex VAT)
AED 398.84
AED 7.977 Each (In a Tube of 50) (inc. VAT)
Specifications
Maximum Switching Frequency
500 kHz
Maximum Supply Current
2.1 mA
Output Voltage
1 to 50 V
Output Current
3 A
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Package Type
PDIP
Pin Count
8
Dimensions
9.81 x 6.35 x 4.57mm
Length
9.81mm
Width
6.35mm
Height
4.57mm
Minimum Operating Temperature
-20 °C
Maximum Operating Temperature
+85 °C
40 V