Turck BI15-M30-AP6X-H1141 Threaded Barrel Proximity Sensor, M30 PNP BI 15 30V 15 mm 30 V dc 200 mA
RS Stock No.: 831-9898Brand: TurckManufacturers Part No.: BI15-M30-AP6X-H1141
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
Turck
Thread Size
M30
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
62mm
IP Rating
IP67
Terminal Type
M12
Mount Type
Flush
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Chrome Plated Copper Zinc Alloy
Maximum Detection
15mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
No
Maximum Switching Frequency
300Hz
Shielding
Shielded
Series
BI 15
Output Type
PNP
Country of Origin
Germany
Product details
BI 15 Series
The BI 15 Series of inductive proximity sensors from Turck Banner.
Turck Banner Barrel Inductive Proximity Sensors
Click here to find out more
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
AED 765.16
AED 765.16 Each (ex VAT)
AED 803.42
AED 803.42 Each (inc. VAT)
AED 765.16 Each (ex VAT)
AED 803.42 Each (inc. VAT)
Specifications
Brand
Turck
Thread Size
M30
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
62mm
IP Rating
IP67
Terminal Type
M12
Mount Type
Flush
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Maximum Detection
15mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
No
Maximum Switching Frequency
300Hz