Turck NI10U-M12-AP6X-H1141 Threaded Barrel Proximity Sensor, M12 x 1 PNP Uproxs 30V 10 mm 30 V dc 200mA
RS Stock No.: 227-113Brand: TurckManufacturers Part No.: NI10U-M12-AP6X-H1141
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
Turck
Thread Size
M12 x 1
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
52mm
IP Rating
IP68
Terminal Type
M12 x 1 Male
Mount Type
Non-Flush
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Chrome Plated Brass
Maximum Detection
10mm
Minimum Operating Temperature
-30°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Metal
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
cULus
Maximum Switching Frequency
2kHz
Shielding
Unshielded
Series
Uproxs
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Country of Origin
Germany
Product details
Uprox+ Factor 1 Barrel
High impact and thermal resistance
Uprox Range
Click here to find out more
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
AED 564.80
AED 564.80 Each (ex VAT)
AED 593.04
AED 593.04 Each (inc. VAT)
AED 564.80 Each (ex VAT)
AED 593.04 Each (inc. VAT)
Specifications
Brand
Turck
Thread Size
M12 x 1
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
52mm
IP Rating
IP68
Terminal Type
M12 x 1 Male
Mount Type
Non-Flush
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Chrome Plated Brass
Maximum Detection
10mm
Minimum Operating Temperature
-30°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Metal
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
cULus
Maximum Switching Frequency
2kHz
Shielding
Unshielded
Series
Uproxs
Switching Current
200mA