Turck Si3.5-K10-Y1X Slot Proximity Sensor NAMUR SI3.5-K10-Y1X 20V 3.5 mm 8.2 V dc 1.2mA
RS Stock No.: 819-3163Brand: TurckManufacturers Part No.: Si3.5-K10-Y1X
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
Turck
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Slot
Length
0.5m
IP Rating
IP67
Terminal Type
Cable
Mount Type
Non-Flush
Width
1mm
Maximum Supply Voltage
20V
Housing Material
Polybutylene Terephthalate
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
8.2V dc
Materials Detected
Metal
Maximum Detection
3.5mm
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
ATEX 1090X, Output acc. to DIN EN 60947-5-6 (NAMUR), SIL2 acc. to IEC 61508
Maximum Switching Frequency
3kHz
Shielding
Shielded
Depth
15mm
Series
SI3.5-K10-Y1X
Switching Current
1.2mA
Output Type
NAMUR
Country of Origin
Switzerland
Product details
Turck Banner Inductive Slot Sensor
The Turck Banner inductive slot sensor provides accurate contactless metal detection.
Slot sensor, height 10 mm
Plastic, PBT-GF30-V0
DC 2-wire, nom. 8.2 VDC
Output acc. to DIN EN 60947-5-6 (NAMUR)
Cable connection
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
AED 360.64
AED 360.64 Each (ex VAT)
AED 378.67
AED 378.67 Each (inc. VAT)
AED 360.64 Each (ex VAT)
AED 378.67 Each (inc. VAT)
Technical Document
Specifications
Brand
Turck
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Slot
Length
0.5m
IP Rating
IP67
Terminal Type
Cable
Mount Type
Non-Flush
Width
1mm
Maximum Supply Voltage
20V
Housing Material
Polybutylene Terephthalate
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
8.2V dc
Materials Detected
Metal
Maximum Detection
3.5mm
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
Maximum Switching Frequency
3kHz
Shielding
Shielded
Depth
15mm
Series
SI3.5-K10-Y1X
Switching Current
1.2mA
Output Type
NAMUR
Country of Origin
Switzerland
Product details
Slot sensor, height 10 mm
Plastic, PBT-GF30-V0
DC 2-wire, nom. 8.2 VDC