Vishay 1 kV 1 A Diode General Purpose 2-Pin DO-204AL 1N4007E-E3/54
RS Stock No.: 902-6470Brand: VishayManufacturers Part No.: 1N4007E-E3/54
brand-logo
View all in Schottky Diodes & Rectifiers
Technical Document
Specifications
Brand
Vishay
Product Type
Diode
Mount Type
Through Hole
Package Type
DO-204AL
Maximum Continuous Forward Current If
1A
Peak Reverse Repetitive Voltage Vrrm
1kV
Diode Configuration
Single
Series
1N4007
Rectifier Type
General Purpose
Pin Count
2
Peak Reverse Current Ir
5μA
Maximum Forward Voltage Vf
1.1V
Minimum Operating Temperature
-55°C
Peak Non-Repetitive Forward Surge Current Ifsm
30A
Maximum Operating Temperature
150°C
Length
5.2mm
Height
2.7mm
Standards/Approvals
No
Automotive Standard
No
Country of Origin
China
Product details
Vishay 1N4001-1N4007 General Purpose Plastic Rectifiers
The Vishay 1N4001 to 1N4007 range of 1A rectifier diodes are designed for general purpose applications. They come in a plastic DO-204AL (DO-41) package with 25.4mm tin-plated leads.
Features:
Low forward voltage drop
Low leakage current
High forward surge capability
What is it used for?
What is the operating junction temperature?
-50°C to +150°C
Versions Available (with repetitive peak reverse voltages):
1N4001 - 50V
1N4002 - 100V
1N4003 - 200V
1N4004 - 400V
1N4005 - 600V
1N4006 - 800V
1N4007 - 1000V
Diodes and Rectifiers, Vishay Semiconductor
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
AED 160.50
AED 0.642 Each (In a Pack of 250) (ex VAT)
AED 168.52
AED 0.674 Each (In a Pack of 250) (inc. VAT)
Select packaging type