Vishay DG201BDJ-E3 Analogue Switch, 4 CMOS Quad SPST, 16-Pin PDIP
RS Stock No.: 169-6047Brand: VishayManufacturers Part No.: DG201BDJ-E3
brand-logo
Technical Document
Specifications
Brand
Vishay
Product Type
Analogue Switch
Logic Family
CMOS
Pin Count
16
Number of Elements per Chip
4
Output Type
CMOS/TTL
Configuration
Quad SPST
Mount Type
Through Hole
Minimum Supply Voltage
-22V
Package Type
PDIP
Maximum Supply Voltage
22V
Maximum On State Resistance
200Ω
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Length
21.33mm
Height
3.81mm
Standards/Approvals
No
Series
DG201B
Automotive Standard
No
Product details
Analogue Switches (Quad), DG2xx Series, Vishay Semiconductor
Switches and Multiplexers, Vishay Semiconductor
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
AED 152.48
AED 6.099 Each (In a Tube of 25) (ex VAT)
AED 160.10
AED 6.404 Each (In a Tube of 25) (inc. VAT)
QuantityUnit pricePer Tube
25 - 25AED 6.099AED 152.48
50 - 100AED 5.564AED 139.10
125+AED 5.35AED 133.75
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Brand
Vishay
Product Type
Analogue Switch
Logic Family
CMOS
Pin Count
16
Number of Elements per Chip
4
Output Type
CMOS/TTL
Configuration
Quad SPST
Mount Type
Through Hole
Minimum Supply Voltage
Package Type
PDIP
Maximum Supply Voltage
22V
Maximum On State Resistance
200Ω
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Length
21.33mm
Height
3.81mm