Vishay 470 μF Capacitor 16 V dc, Through Hole - MAL202135471E3 Axial
RS Stock No.: 280-3316Brand: VishayManufacturers Part No.: MAL202135471E3
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Brand
Vishay
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Construction
Non-Solid Electrolyte
Mount Type
Through Hole
Packaging
Tape & Reel
Polarity
Polar
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Axial
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
25mm
Lifetime
8000 h
Standards/Approvals
CECC 30301, IEC 60062, IEC 60068, IEC 60384-4/EN 130300
Leakage Current
19μA
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
0.55Ω
Automotive Standard
No
Series
021 ASM
Dissipation Factor
0.16%
Country of Origin
Austria
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
AED 2,969.25
AED 5.938 Each (In a Box of 500) (ex VAT)
AED 3,117.71
AED 6.235 Each (In a Box of 500) (inc. VAT)
Specifications
Brand
Vishay
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Construction
Non-Solid Electrolyte
Mount Type
Through Hole
Packaging
Tape & Reel
Polarity
Polar
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Axial
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
25mm
Lifetime
8000 h
Standards/Approvals
Leakage Current
19μA
Tolerance
±20 %
0.55Ω
Automotive Standard
No
Series
021 ASM
Dissipation Factor
0.16%