Vishay 100 μF Capacitor 100 V dc, Through Hole - MAL213659101E3 Solder
RS Stock No.: 447-765Brand: VishayManufacturers Part No.: MAL213659101E3
Capacitance
100μF
Mount Type
Through Hole
Packaging
Tape & Reel
Height
20mm
Polarity
Polar
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
7000 h
Standards/Approvals
EU, IEC
Leakage Current
100μA
Tolerance
±20 %
Series
136 RVI
Automotive Standard
No
Product details
136 Series
Polarized Aluminium Electrolytic Capacitors, Non-Solid Electrolyte
Very low impedance and low ESR
Very long useful life: 4000 h to 10 000 h at 105 °C
Very high reliability
Excellent ripple current capability
Radial leads, cylindrical Aluminium case with pressure relief, insulated with a blue sleeve
Charge and discharge proof
Standards
CEI 384-4/CECC 30300
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
AED 55.37
AED 11.074 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
AED 58.14
AED 11.628 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)