Vishay 470 μF Capacitor 100 V dc, Radial, Through Hole - MAL213659471E3 Solder
Capacitance
470μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Tape & Reel
Polarity
Polar
Height
35mm
Length
35mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Termination Type
Solder
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
EU, IEC
Lead Pitch
7.5mm
Series
136 RVI
Leakage Current
470μA
Tolerance
±20 %
Product details
136 Series
Polarized Aluminium Electrolytic Capacitors, Non-Solid Electrolyte
Very low impedance and low ESR
Very long useful life: 4000 h to 10 000 h at 105 °C
Very high reliability
Excellent ripple current capability
Radial leads, cylindrical Aluminium case with pressure relief, insulated with a blue sleeve
Charge and discharge proof
Standards
CEI 384-4/CECC 30300
Click here to find out more
You may be interested in
135 Aluminium Radial Cap,100V,470uF
P.O.A.Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
Stock information temporarily unavailable.
AED 112.88
AED 22.577 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
AED 118.52
AED 23.706 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)