XP Power Switching Power Supply, ECE40US24-S 24V dc, 1.67A, 40 W, Input 85V ac to 264V ac
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
24V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
Chassis
Power
40W
Minimum Operating Temperature
-25°C
SMPS Output Current
1.67A
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
28.5mm
Length
96mm
Weight
170g
Standards/Approvals
Width
40mm
Efficiency
85%
Series
ECE
Maximum Input Voltage
264V ac
Output Current
1.67A
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
85V ac
Country of Origin
China
Product details
XP Power - ECE Series of 20/40 W AC-DC Power Supplies
The ECE series from XP Power offers an excellent range of 20 W to 40 W, PCB and chassis mount power supplies. These highly reliable encapsulated power supplies have single output voltages from 3.3 V to 48 V and feature an ultra-compact construction. The range also attributes less than 0.3 W no load input power, peak load capability and a high efficiency of up to 86%.
20 W to 40 W AC-DC power supplies
Single outputs from 3.3 V to 48 V
Encapsulated PCB and chassis mount versions
Ultra-compact size
<0.3 W no load input power
Peak load capability
High efficiency up to 86%
-25 °C to +70 °C Operating temperature
XP Power
Stock information temporarily unavailable.
AED 351.44
AED 351.44 Each (ex VAT)
AED 369.01
AED 369.01 Each (inc. VAT)
AED 351.44 Each (ex VAT)
AED 369.01 Each (inc. VAT)
QuantityUnit price
1 - 4AED 351.44
5 - 9AED 340.90
10 - 24AED 332.24
25 - 49AED 326.78
50+AED 320.95
Technical Document
Specifications
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
24V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
Chassis
Power
40W
Minimum Operating Temperature
-25°C
SMPS Output Current
1.67A
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
28.5mm
Length
96mm
Weight
170g
Standards/Approvals
Width
40mm
Efficiency
85%
Series
ECE
Maximum Input Voltage
264V ac
Output Current
1.67A
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
85V ac
Country of Origin
China
Product details
Ultra-compact size
<0.3 W no load input power
Peak load capability
High efficiency up to 86%