XP Power Switching Power Supply, ECH450PS48-EF 48V dc, 9.4A, 450 W, Input 264V ac to 264V ac
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
48V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
Screw
Power
450W
Minimum Operating Temperature
-20°C
SMPS Output Current
9.4A
Maximum Operating Temperature
70°C
Weight
1.46lb
Standards/Approvals
RoHS
Efficiency
94%
Maximum Input Voltage
264V ac
Series
ECH450
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
264V ac
Country of Origin
China
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
AED 1,043.89
AED 1,043.89 Each (ex VAT)
AED 1,096.08
AED 1,096.08 Each (inc. VAT)
AED 1,043.89 Each (ex VAT)
AED 1,096.08 Each (inc. VAT)
QuantityUnit price
1 - 4AED 1,043.89
5 - 9AED 1,012.59
10 - 24AED 992.42
25 - 49AED 976.11
50+AED 958.83
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
48V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
Screw
Power
450W
Minimum Operating Temperature
-20°C
SMPS Output Current
9.4A
Maximum Operating Temperature
70°C
Weight
1.46lb
Standards/Approvals
RoHS
Efficiency
94%
Maximum Input Voltage
264V ac
Series
ECH450
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
264V ac