XP Power Switching Power Supply, ECL10US05-T 5V dc, 2A, 10 W, Input 85V ac to 264V ac
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
5V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
Chassis
Power
10W
SMPS Output Current
2A
Minimum Operating Temperature
-20°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
18.5mm
Length
65mm
Weight
26g
Standards/Approvals
Width
25.4mm
Maximum Input Voltage
264V ac
Series
ECL
Efficiency
75%
Minimum Input Voltage
85V ac
Hazardous Area Certification
No
Output Current
2A
Country of Origin
China
Product details
XP Power - ECL Series of 5-30 W AC-DC Power Supplies
The ECL series from XP Power offers an excellent range of single, dual and triple output, 5 W to 30 W, AC-DC power supplies. These ultra-compact power supplies are available in open-frame PCB, open-frame chassis mount, encapsulated PCB and encapsulated chassis mount versions. The range attributes less than 0.3 W no load input power, peak load capability and a high efficiency of up to 84%.
5 W to 30 W AC-DC power supplies
Single, dual and triple outputs
Encapsulated PCB and chassis mount versions
Open-frame PCB and chassis mount versions
Ultra-compact size
<0.3 W no load input power
Peak load capability
High efficiency up to 84%
-20 °C to +70 °C Operating temperature
XP Power
Stock information temporarily unavailable.
AED 135.78
AED 135.78 Each (ex VAT)
AED 142.57
AED 142.57 Each (inc. VAT)
AED 135.78 Each (ex VAT)
AED 142.57 Each (inc. VAT)
QuantityUnit price
1 - 4AED 135.78
5 - 9AED 131.72
10 - 24AED 127.65
25 - 49AED 123.58
50+AED 120.75
Technical Document
Specifications
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
5V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
Chassis
Power
10W
SMPS Output Current
2A
Minimum Operating Temperature
-20°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
18.5mm
Length
65mm
Weight
26g
Standards/Approvals
Width
25.4mm
Maximum Input Voltage
264V ac
Series
ECL
Efficiency
75%
Minimum Input Voltage
85V ac
Hazardous Area Certification
No
Output Current
2A
Country of Origin
China
Product details
Ultra-compact size
<0.3 W no load input power
Peak load capability
High efficiency up to 84%