TE Connectivity RN73 10 Ω, 0805 Thin Film Surface Mount Resistor ±0.1 % Surface 0.1 W - RN73C2A10RB
RS Stock No.: 614-4516Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: RN73C2A10RB
brand-logo
View all in Surface Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
10Ω
Product Type
Surface Mount Resistor
Resistor Type
Precision
Technology
Thin Film
Package/Case
0805
Tolerance
±0.1 %
Packaging
Tape & Reel
Power Rating
0.1W
Voltage
100V
Temperature Coefficient
-10 ppm/°C, +10 ppm/°C
Mount Type
Surface
Automotive Standard
No
Minimum Operating Temperature
-55°C
Series
RN73
Maximum Operating Temperature
125°C
Height
0.55mm
Termination Style
Solder
Length
2mm
Standards/Approvals
No
Width
1.25mm
Product details
RN0805 SMT 5.1Ω to 9.76kΩ
Stable high frequency perfomance
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
AED 21.13
AED 4.226 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
AED 22.19
AED 4.437 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type